Giermaziak na starcie 51. edycji Rolex 24 at Daytona

25/1/2013   |   Powrót

26 stycznia rusza jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów długodystansowych - Rolex 24 at Daytona. Swój udział w wyścigu potwierdził kierowca VERVA Racing Team - Kuba Giermaziak. Sponsorowany przez PKN ORLEN zawodnik będzie pierwszym Polakiem w historii, który wystartuje w tych zawodach.

Znany z serii Porsche Supercup Polak zaproszenie do wzięcia udziału w zawodach otrzymał od zespołu Momo NGT Sport, z którym w październiku 2012 r. wygrał inny wyścig długodystansowy - Petit Le Mans. Jego partnerami będą Sean Edwards, Patrick Pilet i Henrique Cisneros.

Na starcie 51. edycji wyścigu zobaczymy 59 teamów ścigających się w klasach DP, GT i GX. W zawodach wezmą udział m.in. Rubens Barrichello, Juan Pablo Montoya, Nelsona Piquet Jr., Sebastien Bourdais czy występujący z Giermaziakiem w Porsche Supercup Christian Engelhart, Nick Tandy i Rene Rast.

24-godzinny wyścig odbędzie się na torze Daytona International Speedway na Florydzie. Po raz pierwszy zawody zostały zorganizowane w 1962 roku w formacie 3-godzinnego wyścigu. Od 1964 roku wyścig był rozgrywany na dystansie 2000 km,  na pokonanie których kierowcy potrzebowali około 12 godzin. W roku 1966 ponownie zmieniono formułę zawodów na wyścig 24-godzinny. Dystans jednego okrążenia na torze znajdującym się w Daytona Beach wynosi 5,73 km.

„Po wygranej w zeszłorocznym Petit Le Mans moje oczekiwania co do wyścigu w Daytonie są duże. Mamy mocny zespół i podium z pewnością jest w naszym zasięgu. W wyścigach długodystansowych najważniejsza jest bezawaryjna i równa jazda, a walka o lokaty rozgrywa się tak naprawdę w ciągu dwóch ostatnich godzin. Mam nadzieję, że dobry występ będzie kolejną okazją do promowania polskiego motorsportu i zespołu VERVA Racing Team na arenie międzynarodowej” - powiedział Kuba Giermaziak.

Transmisja z wyścigu na żywo będzie dostępna na stronach internetowych www.grand-am.com i www.MotorRacingNetwork.com.